See juhtima on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*johtadak",
"4": "*johtidak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *johtidak",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "johtaa"
},
"expansion": "Finnish johtaa",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *johtidak. Cognate to Finnish johtaa.",
"forms": [
{
"form": "juhtida",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ht-h gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "28/õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "juhin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "juhid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhib",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "juhite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhivad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhitakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei juhita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "juhtisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhtisime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "juhtisite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhtisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhiti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "juhiksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtinuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "juhiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhiksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "juhtinuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "juhiksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhtinuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhtinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei juhitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu juhtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhtigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme juhime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem juhtigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "juhtige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge juhtige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu juhtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu juhitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "juhtivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei juhtivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "juhitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei juhitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "juhtima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "juhitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"present"
]
},
{
"form": "olla juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"past"
]
},
{
"form": "juhtima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "olles juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"past"
]
},
{
"form": "juhtimas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtimast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtiv",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "juhitav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "juhtimaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "juhtimata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtimatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "juhtida",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "juhtima (da-infinitive juhtida)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "juhtida"
},
"expansion": "juhtima (da-infinitive juhtida)",
"name": "et-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"juh",
"ti",
"ma"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ju",
"2": "ht",
"3": "h",
"4": "i"
},
"name": "et-conj-õppima"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to steer, to drive"
],
"id": "en-juhtima-et-verb-ldGERHzS",
"links": [
[
"steer",
"steer"
],
[
"drive",
"drive"
]
]
},
{
"glosses": [
"to lead, to control"
],
"id": "en-juhtima-et-verb-CWQMaP4N",
"links": [
[
"lead",
"lead"
],
[
"control",
"control"
]
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "et",
"name": "Physics",
"orig": "et:Physics",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "17 14 69",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 17 61",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 12 71",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to conduct, to transmit (heat, electricity, etc.)"
],
"id": "en-juhtima-et-verb-6SNh5ZfC",
"links": [
[
"physics",
"physics"
],
[
"conduct",
"conduct"
],
[
"transmit",
"transmit"
]
],
"raw_glosses": [
"(physics) to conduct, to transmit (heat, electricity, etc.)"
],
"topics": [
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"physics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjuhtimɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈjühtʲimɑ]"
},
{
"rhymes": "-imɑ"
}
],
"word": "juhtima"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian terms derived from Proto-Finnic",
"Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
"Estonian terms with IPA pronunciation",
"Estonian verbs",
"Estonian õppima-type verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Estonian/imɑ"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*johtadak",
"4": "*johtidak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *johtidak",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "johtaa"
},
"expansion": "Finnish johtaa",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *johtidak. Cognate to Finnish johtaa.",
"forms": [
{
"form": "juhtida",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ht-h gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "28/õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "juhin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "juhid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhib",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "juhite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhivad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhitakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei juhita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "juhtisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhtisime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "juhtisite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhtisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhiti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "juhiksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtinuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "juhiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhiksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "juhtinuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "juhiksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhtinuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhtinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei juhtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei juhitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "juhtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu juhtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhtigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme juhime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme juhi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem juhtigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "juhtige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge juhtige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "juhtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu juhtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "juhitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu juhitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "juhtivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei juhtivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "juhitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei juhitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "juhtima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "juhitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"present"
]
},
{
"form": "olla juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"past"
]
},
{
"form": "juhtima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "olles juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"past"
]
},
{
"form": "juhtimas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtimast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtiv",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "juhitav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "juhtimaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "juhtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "juhitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "juhtimata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "juhtimatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "juhtida",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "juhtima (da-infinitive juhtida)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "juhtida"
},
"expansion": "juhtima (da-infinitive juhtida)",
"name": "et-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"juh",
"ti",
"ma"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ju",
"2": "ht",
"3": "h",
"4": "i"
},
"name": "et-conj-õppima"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to steer, to drive"
],
"links": [
[
"steer",
"steer"
],
[
"drive",
"drive"
]
]
},
{
"glosses": [
"to lead, to control"
],
"links": [
[
"lead",
"lead"
],
[
"control",
"control"
]
]
},
{
"categories": [
"et:Physics"
],
"glosses": [
"to conduct, to transmit (heat, electricity, etc.)"
],
"links": [
[
"physics",
"physics"
],
[
"conduct",
"conduct"
],
[
"transmit",
"transmit"
]
],
"raw_glosses": [
"(physics) to conduct, to transmit (heat, electricity, etc.)"
],
"topics": [
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"physics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjuhtimɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈjühtʲimɑ]"
},
{
"rhymes": "-imɑ"
}
],
"word": "juhtima"
}
Download raw JSONL data for juhtima meaning in All languages combined (22.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.